З 30 квітня діє оновлений порядок надання компенсації за тимчасове розміщення ВПО. Так, постановою Кабміну від 29.04.2022 № 490 передбачено одразу декілька важливих змін:

По-перше. Уточнено перелік осіб, які мають право на отримання компенсації

Відтак звернутися за отриманням компенсації за тимчасове безоплатне розміщення переселенців наразі можуть громадяни України за умови, що вони:

1. досягли 18 років;

2.безоплатно розмістили ВПО, що перемістилася з 24.02.2022 із м. Києва або населених пунктів Волинської, Дніпропетровської, Донецької, Житомирської, Запорізької, Київської, Луганської, Миколаївської, Одеської, Сумської, Харківської, Херсонської та Чернігівської областей;

3.не мають заборгованості за житлово-комунальні послуги;

4.не є членами сім’ї ВПО, розміщених у житлі (у розумінні Сімейного кодексу України);

Також є:

1.власниками такого житла або їх представниками; АБО

2.наймачами (орендарями) житла державної або комунальної власності; АБО

3.спадкоємцями, які прийняли спадщину.

Звертаємо увагу, що до внесення змін отримати компенсацію мали змогу лише власники житла приватної власності; при цьому родинні зв’язки із ВПО, розміщеними у житловому приміщенні, не враховувалися.

По-друге. Запроваджено нову форму заяви для отримання компенсації та порядок її подання.

Згідно з новим порядком для отримання компенсації необхідно НЕ пізніше ніж протягом 5 днів з дня закінчення місяця, в якому надавалося для проживання житло ВПО, подати до виконавчого комітету сільської, селищної, міської ради або військової адміністрації за місцем розташування житла заяву встановленої форми  https://cutt.ly/YGLPJ0T.

Звертаємо увагу, що у новій формі заяви вже не потрібно ставити підписи ВПО, які безоплатно проживали у житлі. Натомість щодо кожного такого переселенця необхідно надати інформацію про:

1.прізвище, ім’я та по батькові;

2.дату та номер виданої йому довідки про взяття на облік ВПО;

3.контактний номер телефону ВПО;

4.соціальний статус ВПО або приналежність до вразливої групи населення, як-то:

     1.особи з інвалідністю;

      2.особи старше 60 років;

      3.одинокі матері;

      4.члени багатодітних сімей;

      5.члени сімей загиблих (померлих) захисників і захисниць України тощо.

Разом із тим подати заяву можна як у письмовій, так і в електронній формі (на електронну адресу, визначену відповідним органом влади). При цьому до неї обов’язково необхідно додати:

1.документ, який посвідчує його особу (наприклад, паспорт);

2. документ, що підтверджує право власності або користування житловим приміщенням, або документ, що підтверджує повноваження представника власника (наприклад, довіреність).

По-третє. Уточнено строки та джерела виплати компенсації

Попереднім порядком передбачалося, що у результаті прийняття позитивного рішення за результатами розгляду поданої заяви кошти перераховувалися б у безготівковій формі за зазначеними у заяві банківськими реквізитами до 20-го числа місяця наступного за звітним (місяцем, в якому житло безоплатно надавалося ВПО). У поточній редакції строк виплати продовжили фактично на 10-11 днів, тобто до кінця місяця з дня закінчення звітного місяця.

При цьому виплату компенсації за розміщення 4-х і більше ВПО, а також осіб з інвалідністю, осіб старше 60 років, одиноких матерів, членів багатодітних сімей, членів сімей загиблих (померлих) захисників і захисниць України, інших вразливих груп населення, передбачено за рахунок наявних коштів міжнародних організацій, благодійних організацій та громадських об’єднань в рамках домовленостей, узгоджених з Мінрегіоном, а за відсутності таких коштів - з інших джерел.

По-четверте. Оновлено строки, з яких нараховують компенсацію

Якщо до змін нарахування компенсації відбувалося з дня, коли власник повідомив орган влади про розміщення у себе ВПО, згідно з новим порядком нарахування здійснюється НЕ раніше дати взяття на облік ВПО. Тобто, якщо ВПО поселилася у житлі 1 травня, а стала на облік як ВПО лише 5 травня, компенсація за її розміщення надаватиметься з 5 травня.

Звертаємо увагу, що особам, які безоплатно розміщують ВПО, як і раніше необхідно внести інформацію про відповідне житло до веб-ресурсу “Прихисток” https://prykhystok.gov.ua/ Так саме для отримання компенсації потрібно НЕ пізніше ніж протягом наступного робочого дня з дня розміщення ВПО подати до виконавчого комітету сільської, селищної, міської ради або військової адміністрації за місцем розташування житла у паперовій або в електронній формі на електронну адресу, визначену відповідним органом влади, заяву у довільній формі із зазначенням прізвища, імен та по батькові кожної з розміщених осіб.

 

 

Сектор Надвірнянське бюро правової допомоги

відділу надання безоплатної правової допомоги

Івано-Франківського місцевого центру

з надання БВПД