Фото без описуГоловне управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області звертає увагу суб’єктів  господарювання на дотримання ряду вимог при здійсненні ними оптової та роздрібної торгівлі насінням та садивним матеріалом сільськогосподарських культур

Законодавство України у сфері насінництва та розсадництва складається із законів України “Про насіння і садивний матеріал”, “Про охорону прав на сорти рослин”,  “Про карантин рослин”, інших нормативно-правових актів прийнятих відповідно до них.

Фізичні особи-підприємці та юридичні особи мають право на виробництво насіння і садивного матеріалу для реалізації за умови  їх включення до Реєстру суб`єктів насінництва та розсадництва.

Фізичні особи-підприємці та юридичні особи, не включені до Реєстру суб`єктів насінництва та розсадництва, мають право здійснювати реалізацію насіння і садивного матеріалу  лише за умови наявності сертифікатів на насіння і садивний матеріал та додержання майнових прав на сорт рослин. Кожна партія насіння і садивного матеріалу для реалізації повинна супроводжуватися сертифікатами.

Сертифікат на насіння – документ про відповідність, що засвідчує сортові або посівні якості насіння, сертифікат на садивний матеріал – документ про відповідність, що засвідчує сортові або товарні якості садивного матеріалу. Насіння і садивний матеріал вводяться в обіг після їх  сертифікації. Використання для сівби чи посадки насіння або садивного матеріалу, що не має відповідного сертифікату, забороняється. Сертифікат може бути виданий, якщо насіння або садивний матеріал належать до сорту, занесеного до Державного реєстру сортів рослин, придатних для поширення в Україні.

Також, відповідно до Закону України “Про державну систему біобезпеки при створенні, випробуванні, транспортуванні та використанні генетично модифікованих організмів”, забороняється ввезення на митну територію України, вивільнення в навколишнє природне середовище, промислове виробництво та введення в  обіг насіння та садивного матеріалу генетично модифікованих сортів сільськогосподарських рослин без проведення державної апробації (випробувань) та занесення їх у Державний реєстр ГМО.

Насіння і садивний матеріал, що вводяться в обіг,  обов`язково маркуються і пакуються згідно із законодавством у сфері насінництва та розсадництва.  Насіння олійних, ефіроолійних, кормових, медоносних культур упаковують у подвійну мішкотару або багатошарові пакети. Упаковку з насінням гібрида (F1) та насіння батьківських форм гібридів кукурудзи або соняшника маркують додатковими позначеннями. На упаковках з протруєним (обробленим) насінням ставлять напис  “Протруєно” або “Оброблено “, на упаковках з дражованим або інкрустованим насінням –  “Інкрустоване” або “Дражоване”.

Власник  насіння  повинен гарантувати відповідність посівних якостей насіння та товарних якостей садивного матеріалу даним, зазначеним у відповідних  документах. Ці документи повинні зберігатись на місці торгівлі та пред`являтись за вимогою. Термін дії документів за результатами визначення посівних якостей насіння становить 12 місяців , а упакованого в герметичну тару  =  24 місяці. Дані про партії насіння , зазначені в супровідних документах, повинні відповідати інформації, яка зазначена на пакетах. На пакеті з фасованим насінням, призначеним для роздрібної торгівлі, вказують:

      -  виробника  насіння, а також фірму, підприємця тощо;

      -  назву і товарний знак, юридичну адресу, де пакували насіння;

      -  культуру, сорт (гібрид);

      -  масу, габо кількість насінин в пакеті,  шт.;

      -  номер насіннєвої партії;

      -  рік рожаю;

      -  схожість;

      -  документ про посівні якості насіння (назва, №);

      -  коротку інформацію про культуру (опис сорту чи гібриду, поради щодо вирощування).

На придбане насіння чи садивний матеріал діють гарантії протягом строку, визначеному у сертифікаті. На вимогу споживача або суб`єкта насінництва чи розсадництва державним Інспектором Головного управління  Держпродспоживслужби в області може здійснюватися арбітражне (експертне) визначення посівних якостей насіння  і товарних якостей садивного матеріалу. У разі закінчення строку дії сертифіката арбітражне визначення не проводиться.

Для споживачів наголошуємо на необхідності зберігати квитанцію (фіскальний чек) на придбане насіння та пакети з під використаного насіння. При розкритті пакування намагайтесь не пошкодити місце, на якому вказаний номер партії.

Відповідно до статті 104-1 “Кодексу України про адміністративні правопорушення” виробництво,  заготівля, пакування, маркування, затарювання, зберігання насіння, садивного матеріалу з метою продажу без додержання методичних і технологічних вимог або реалізація їх без документів про якість, а так само інше введення в обіг насіння, насіння, садивного матеріалу з порушенням встановленого порядку – тягнуть за собою накладення штрафу на громадян до п`яти неоподаткованих мінімумів доходів громадян і на посадових осіб – від семи до двадцяти неоподаткованих мінімумів доходів громадян.

Накладення стягнення не звільняє винних осіб від відшкодування збитків у випадках і порядку, передбачених законом.