Фото без опису

14 червня в Україні традиційно відзначається Всесвітній день донора крові. Переливання крові дозволяє щорічно рятувати мільйони людей. А, здавши кров навіть один раз, ви можете врятувати три життя. Всесвітній день донора крові може стати хорошою точкою відліку для нової звички - порятунку життів.

Окрім того, що, здавши кров один раз, можна врятувати три життя, ви ще й отримуєте користь для власного здоров’я. Вже одна донація стимулює роботу серця, печінки та селезінки.

Регулярне донорство знижує ризик розвитку тромбозів та онкологічних захворювань.

Системні донори загалом менше хворіють і довше живуть, що може бути пов’язано як з користю від самих донацій, так і з тим, що такі люди ведуть здоровіший спосіб життя.

Донорську кров перевіряють на ВІЛ, сифіліс і гепатити, а перед її здачею у людини перевіряють рівень гемоглобіну та деякі інші показники крові. Тож донорство — гарний спосіб до певної міри контролювати стан свого здоров’я.

Як підготуватись до здачі крові

Кров здають у першій половині дня. Перед цим варто добре виспатися, а напередодні — не перевтомлюватися. За 48 годин до донації не слід вживати алкоголь та медикаменти.

Протягом доби перед здачею крові необхідно дотримуватися нескладної дієти, відмовившись від:

молочних продуктів;жирного м’яса, ковбас, копчених виробів,снеків і фастфуду;жирних солодощів.Основу вашого меню мають складати вуглеводи — каші, макарони, картопля (печена або варена), хліб. Жири краще вживати лише рослинні, м’ясо та рибу — нежирних сортів. Ласувати можна фруктами чи сухофруктами, сухим печивом, солодкими сухариками.

Зранку перед  донацією слід легко поснідати — наприклад, кашею на воді та солодким чаєм з печивом. Від куріння, якщо ви палите, варто утримуватися 2 години перед здачею крові і 2 години після.

Після донації, за можливості, уникайте суттєвих фізичних навантажень та алкоголю протягом 12 годин, вдосталь їжте і пийте побільше рідини.

5 поширених міфів про донорство крові

Міф 1: Після здачі крові люди непритомніють

Правда: Якщо людина не має протипоказань до донорства і правильно підготувалась до процедури, ймовірність виникнення неприємних симптомів після донації дуже низька. Може виникнути короткочасне запаморочення або слабкість. Після процедури варто залишитися у центрі крові на 15-20 хвилин, аби вам надали допомогу в разі необхідності.

Міф 2: Донорство крові допомагає схуднути

Правда: Організм дійсно витрачає деяку кількість калорій на відновлення крові, однак ці енерговитрати не компенсують неправильного харчування та браку фізичної активності. Проте регулярне донорство надихає людей уважніше ставитися до свого здоров’я, наслідком чого може стати нормалізація ваги.

Міф 3: Донором може бути лише людина з ідеальним здоров’ям

Існує ряд протипоказань до донорства крові — деякі хвороби та період відновлення після них, вживання певних ліків тощо. Але є й відносні фактори — скажімо, регулярному донору краще не палити, проте саме по собі куріння неє протипоказанням, якщо не призвело до розвитку хвороб. Те ж стосується і зайвої ваги. Більшість людей може здавати кров, хоча остаточне рішення приймає лікар під час попереднього огляду.

Міф 4: Під час донації можна заразитися

Для забору крові використовуються одноразові стерильні системи, тож донор заразитися не може. Отриману кров також перевіряють на ряд захворювань, і в разі виявлення якогось з них — кров утилізують. Тож для реципієнта переливання також є безпечним у цьому плані.

Міф 5: Здавати кров — шкідливо для здоров’я

Часом можна почути, що регулярне донорство крові виснажує організм, але насправді все навпаки. Донації стимулюють відновлювальні процеси в організмі, знижують ризик розвитку онкологічних і серцево-судинних захворювань.

Донорство – це не тільки про здачу крові. Це про відкритість, взаємодопомогу , повагу один до одного,незламність.