Фото без опису    

Нітрати - це солі азотної кислоти, багато з яких під назвою "селітри" широко використовуються в сільському господарстві як мінеральні добрива, а також у промисловості. Крім того, нітрати є природним продуктом кругообігу азоту в біосфері і головною формою неорганічного азоту в ґрунті. На жаль, в результаті нераціональної і необдуманої діяльності людини виникло порушення його екологічного балансу, яке спричинило накопичення нітратів в рослинних продуктах, питній воді, що в свою чергу призвело до різкого збільшення нітратного навантаження на організм людини.

Чим небезпечні нітрати для нашого організму? Нітрати добре всмоктуються в шлунково-кишковому тракті, швидко попадають в кров і розносяться по всьому організму, саме тому при надходженні в організм людини нітратів в дозах, які перевищують допустимі, виникає клінічна картина гострого або хронічного нітратного отруєння.

До збільшення концентрації нітратів у підземних водах призводить, особливо в сільській місцевості: накопичення твердих відходів (сміття з домашнього господарства та садові рештки), удобрення ґрунтів рідким гноєм, штучне удобрення мінеральними азотними добривами, мінералізація решток урожаю та зеленого добрива (бур’янів)

При тривалому вживанні питної води, що містить значні кількості нітратів (від 25 до 100 мг/дм3 за азотом) різко зростає концентрація метгемоглобіну в крові. Крім того, надлишок нітратів є причиною екзем, руйнування зубів, враження серця, нирок, печінки. Постійна інтоксикація призводить до порушення обміну речовин і онкологічних захворювань.

Високий вміст азоту нітратів виявляється переважно в джерелах, в яких роками не проводилася чистка та знезараження води. Після проведення санації (комплекс заходів – ремонт, чищення та дезінфекція, які потрібно проводити для профілактики раз на рік) таких джерел відмічалося значне зниження вмісту нітратів. Іншими причинами нітратного забруднення води є помилки в архітектурному плануванні населених пунктів. Часто господарські будівлі знаходяться дуже близько до джерела водопостачання. Неочищені стоки потрапляють до ґрунтових вод, забруднюючи їх сполуками азоту. Вживання питної води, що містить високі концентрації нітратів, небезпечне для здоров'я дітей і викликає захворювання,що називається метгемоглобінемію, коли кисень крові сполучається з азотистими сполуками, утворюючи токсичну речовину метгемоглобін.

Вживати воду можна тільки будучи абсолютно впевненим в її безпеці. Гарантією чистої води є хороший санітарний стан джерела водопостачання. Місце для облаштування криниці необхідно вибирати вище (по потоку ґрунтових вод) існуючих і можливих джерел забруднення. Вибрана ділянка повинна бути віддаленою не менш, ніж на 50 м від складів міндобрив та отрутохімікатів. Колодязі не повинні облаштовуватись на ділянках, що затоплюються паводковими водами, в знижених і заболочених місцях.

                   Шановні краяни, любіть природу і бережіть своє здоров’я.

 

Начальник Надвірнянського

 районного центру ДУ «ІФ ОЦКПХ МОЗУ»                            Оксана  Жеревчук