Фото без опису

Відповідно до п. 44.3 Податкового кодексу України (далі – ПКУ) платники податків зобов’язані забезпечити зберігання первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов’язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством. 
Проте в умовах дії воєнного стану до платників податків/податкових агентів, які провадили діяльність на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, та на територіях, тимчасово окупованих збройними формуваннями РФ, застосовуються спеціальні правила для підтвердження даних, визначених у податковій звітності. 
Ці правила встановлені пп. 69.28 підрозділу 10 розділу ХХ ПКУ. Вони полягають у тому, що у разі коли такий платник податків не має можливості забезпечити зберігання первинних та інших документів, він повинен повідомити про це орган ДПС. Такі повідомлення є підставою для запровадження мораторію на проведення документальних перевірок щодо зазначених у них податкових (звітних) періодів. 
Підпункт 69.28 ПКУ виділяє: 
 повідомлення про неможливість вивезення первинних документів; 
повідомлення про втрату первинних документів.
Зауважимо: в останньому абзаці пп. 69.28 йдеться про те, що подати зазначені повідомлення можуть підприємства, які знаходяться на територіях, включених до переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії, та територій, тимчасово окупованих збройними формуваннями Російської Федерації, що визначається Кабінетом Міністрів України. Як вже зазначалося, цей перелік не визначений. Але вважаємо, що подати такі повідомлення доцільно сільгосппідприємствам, місцезнаходження яких знаходиться на територіях визначених у Переліку територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні) станом на 23 серпня 2022 року затвердженому наказом Мінреінтеграції від 25.04.2022 р. № 75. 
Ельвіра Ткачова, головний редактор
Телефон (097) 894-25-20