Обережно! Вірусний гепатит А!

Дата: 26.07.2022 10:28

Джерело – хвора людина.  Збудник передається від людини до людини при прямому контакті  через предмети побуту, брудні руки, а також через воду та харчові продукти, які забруднені випорожненнями хворої людини.

Виділення збудника у зовнішнє середовище із фекаліями хворих на гепатит А починається ще за 1-3 тижні до появи клінічних ознак хвороби.  Найбільша контагіозність спостерігається у перші  1-2 дні захворювання  і припиняється після 10-14-го дня хвороби.

Як уникнути зараження вірусом гепатиту А

Прості правила, які убезпечать вас від захворювання:

1. Використовувати для пиття та миття посуду тільки перекип'ячену воду;
  2. Не використовувати для пиття, приготування їжі та миття посуду воду з незнайомих джерел водопостачання. При виїздах на відпочинок для пиття та приготування їжі майте з собою запас питної води (краще бутильованої);
  3. Перед споживанням овочів  і фруктів, їх необхідно добре промити питною водою,  для споживання дітьми – обдати окропом;

Строго дотримуйтесь правил особистої гігієни – обов'язково мийте руки перед приготуванням  та вживанням їжі, після кожного відвідування туалету!!!

Гепатит А (хвороба Боткіна, жовтяниця, хвороба брудних рук) – це гостра інфекційна хвороба

з переважним ураженням печінки.

Клініка     Виділяють 3 форми гепатиту А – жовтянична, безжовтянична та субклінічна. Періоди хвороби – інкубаційний, переджовтяничний, жовтяничний, реконвалесценції (виздоровлення).  Перші ознаки захворювання , в середньому,  з’являються через 15- 35 днів після контакту з хворим, але інкубаційний період може тривати до 60 днів.

Симптоми      Першими ознаками гепатиту А є підвищена температура тіла, зникнення апетиту, загальна слабість, біль у правому підребер'ї, нудота і навіть блювота. Переджовтяничний період може розтягнутися на кілька днів чи тижнів.

Жовтяничний період легко помітити візуально – у хворої людини жовтіє шкіра і склери, темніє сеча, а кал навпаки – знебарвлюється.

Пам'ятайте, що точно поставити діагноз може тільки лікар, а самолікування може бути шкідливим для вашого здоров’я !

Лікар епідеміолог
ДУ «Івано-Франківський  ОЦКПХ МОЗ»
Надвірнянський  районний відділ
Оксана Глуханюк