Фото без описуУ 2011 році почав діяти Закон України «Про доступ до публічної інформації», над яким працювали громадські організації та активісти. Завдяки цьому закону українці отримали право вимагати від органів влади публічну інформацію, а розпорядники таких відомостей, своєю чергою, повинні у встановлені терміни відповідати на запити осіб та оприлюднювати публічну інформацію на своїх ресурсах.

         Внаслідок збройної агресії російської федерації проти України розпорядникам довелося обмежити доступ до певних документів та даних. Це зроблено з метою захисту національних інтересів та територіальної цілісності нашої держави.

Чи правомірні обмеження?

Відповідно до положень частини другої статті 64 Конституції України в умовах воєнного стану можуть бути обмежені деякі конституційні права і свободи громадян, зокрема право на вільне збирання, зберігання, використання і поширення інформації в будь-який спосіб.

Право на доступ до інформації в умовах воєнного стану може підлягати обмеженням, насамперед для захисту інтересів національної безпеки та територіальної цілісності держави.  До прикладу, є пряма заборона щодо  поширення інформації про направлення, переміщення зброї, озброєння та бойових припасів в Україну, рух, переміщення або розміщення Збройних Сил України чи інших утворених відповідно до законів України військових формувань, оскільки за такі дії Законом України від 24 березня 2022 року № 2160-IX встановлено кримінальну відповідальність.

У яких випадках можуть застосовувати обмеження?

Відповідно до положень статті 6 Закону України «Про доступ до публічної інформації» обмеження доступу до інформації здійснюється при сукупності таких вимог:

  • виключно в інтересах національної безпеки, територіальної цілісності або громадського порядку, для охорони здоров’я населення, для захисту репутації або прав інших людей, для запобігання розголошенню інформації, одержаної конфіденційно, або для підтримання авторитету й неупередженості правосуддя;
  • розголошення інформації може заподіяти істотної шкоди цим інтересам;
  • шкода від оприлюднення такої інформації переважає суспільний інтерес в її отриманні. Щоб оцінити, чи може розголошення інформації заподіяти істотної шкоди цим інтересам та чи шкода від оприлюднення такої інформації переважає суспільний інтерес в її отриманні, розпорядники повинні обов’язково застосувати трискладовий тест, інакше відмова може бути оскаржена до Уповноваженого та до суду.

 

 

На яких підставах розпорядник може відмовити в наданні інформації?

 

Розпорядник може відмовити в наданні інформації лише на підставах, визначених чинним законодавством. Так,  статтею 22 Закону України «Про доступ до публічної інформації» визначено перелік підстав для відмови в задоволенні запиту на інформацію, а також передбачено, що у відмові  в задоволенні запиту на інформацію  має бути зазначено, зокрема,  і мотивовану підставу відмови.

 

Чи змінилися терміни розгляду запитів про надання інформації?  

Строки розгляду запитів залишилися без змін. Однак неможливість вчасного опрацювання запитів та надання відповідей на них в умовах воєнного стану обумовлюється тим, що державні органи, органи місцевого самоврядування відповідно до положень статті 8 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» здійснюють насамперед заходи, необхідні для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки. При цьому у разі технічної можливості належного забезпечення роботи/дистанційної роботи  розпорядник інформації  має  повідомити запитувача про зміну строків розгляду.

 

Чи може розпорядник відтермінувати розгляд запиту?

Можливість застосування відстрочки у задоволенні запиту залежить  від  розпорядника, якому надіслано запит, режиму його роботи та наявності технічних можливостей опрацьовувати кореспонденцію (засобів комунікації, інтернету), наближення установи до місць проведення бойових дій, характеру запитуваної інформації тощо.

Куди можна скаржитися на неправомірну відмову в наданні відповіді на запит?

Скарги на неправомірні дії розпорядників публічної інформації  при розгляді запитів можна надсилати до Офісу Уповноваженого ВРУ з прав людини (на електронну адресу hotline@ombudsman.gov.ua),  подавати через онлайн-форму, розміщену за посиланням https://ombudsman.gov.ua/online, або повідомляти про такі випадки на гарячу лінію Уповноваженого за тел. 0800-50-17-20.

 

Можна також звертатися до регіональних представництв  Уповноваженого.

 

 

 

Сектор Надвірнянське бюро правової допомоги

відділу безоплатної правової допомоги

Івано-Франківського місцевого центру

з надання БВПД