Фото без описуВ найближчі дні в Україні та Івано-Франківській області очікується різке зниження температури повітря, хуртовина, пориви вітру 15-20 м/с.

За таких умов найбільше людина ризикує обморозити руки, ноги, ніс, щоки та вуха. Коли людина змерзає, активізуються захисні сили організму і кров потрапляє передусім до життєво важливих органів – серця та головного мозку.

Натомість у кінцівках кровообіг сповільнюється, судини звужуються і цим органам загрожує обмороження.

І саме у таку погоду найбільше загрожують вірусні інфекції. Тому насамперед треба подбати про теплий та зручний одяг і взуття. Одягайтеся за принципом: що більше светрів і штанів, то краще. Таким чином довше зможете зберігати тепло.

Обов’язково одягайте шапки і шарфи. Щоб запобігти переохолодженню кінцівок, одягайте на руки теплі рукавички, а на ноги – теплі шкарпетки. Якщо змерзнуть ноги, вважайте, що переохолодження не уникнути. Тож, якщо ви збираєтеся довго стояти на вулиці, радимо одягнути на ноги спочатку вовняні шкарпетки, а зверху – бавовняні. Вовна, подразнюючи рецептори стопи, посилює кровообіг у ступнях і зігріватиме їх. А бавовна зберігатиме це тепло. Взуття має бути теплим, але не тісним.

 

ЩОБ ЗАПОБІГТИ ОБМОРОЖЕННЮ 

  •  Щоб захистити шкіру відкритих ділянок тіла від морозу, перед виходом на вулицю змащуйте її жирним кремом. Це захистить її від холоду та збереже тепло.
  •  Обов’язково змащуйте губи помадою або хоча б соняшниковою олією. Якщо немає змоги зайти у приміщення, постійно рухайтеся, але пильнуйте, щоб не промокло взуття.
  •  Час від часу розтирайте ноги знизу вгору, махайте руками, рухайтесь.
  •  Допоможуть зігрітися гарячі напої – чай з лимоном, молоко, але не кава.
  •  Перед тим як вийти на вулицю у холодну пору року, ніколи не пийте трав’яних настоїв. Деякі трави мають потогінну дію, тому на холоді ви швидко спітнієте і змерзнете.
  •  Не вживайте спиртного на морозі. Від цього судини спочатку розширюються, а потім різко звужуються і уповільнюють потрапляння крові до тих ділянок, які цього найбільше потребують – до ніг, рук, обличчя. Тоді чутливість шкіри знижується і людина ніби не відчуває холоду, але це найнебезпечніше.
  •  Не варто також курити на морозі. Нікотин звужує судини і людина ще більше мерзне.
  •  На морозі енергетичні затрати організму дуже великі, тому їжа має бути відповідною – калорійною і гарячою.
  •  Дітей до 1 року не можна виносити на мороз нижче 15°С або коли вологість повітря надто висока. Шкіра малюка значно чутливіша до холоду, ніж у дорослих.

 

ПЕРША НЕВІДКЛАДНА ДОПОМОГА

Якщо шкіра рук, ніг чи обличчя червона, турбуватися нема про що. Якщо ж вона побіліла – це перший симптом обмороження.

У таких випадках треба діяти негайно. Ні в якому разі не можна розтирати шкіру снігом – його кристали травмують шкіру. До того ж сніг брудний і в мікротріщинки може потрапити інфекція. Зайдіть до теплого приміщення і обережно розітріть руки вовняним шаликом чи шапкою.

Руки треба розтирати від кінчиків пальців, поступово рухаючись вгору, а обличчя – м’якими коловими рухами. Якщо є можливість, після розтирання опустіть руку в теплу воду (15-17°С). Потроху до неї підливати теплу воду, доводячи температуру до 38-40°С.

Якщо обморожені частини тіла відразу опустити в гарячу воду, змертвіння тканин неминуче. Після такої ванни обгорніть обморожене місце теплим шаликом. Якщо шкіра залишається блідою та не реагує на механічні подразнення, зверніться до лікаря.