Чи можна розділити кредит після розлучення
У статті 60 СК України сказано про те, що нажите в момент перебування подружжя у шлюбі майно стає спільною сумісною власністю дружини та чоловіка навіть у тих випадках, коли хтось із них з поважних причин не мав власних доходів. Конструкція цієї правової норми вказує на презумпцію спільності права власності подружжя на майно, яке було нажито дружиною і чоловіком в період їх шлюбного союзу.
Однак, слід зазначити, що така презумпція може бути оскаржена і це дозволяє одному з подружжя оскаржити в суді поширення правового режиму спільного майна на конкретний об’єкт.
Відповідно до частини 3 статті 61 СК України у разі коли хтось із подружжя уклав угоду саме в інтересах сім’ї, то тоді капітал та інше майно, що було отримано на підставі такої угоди стає об’єктом права спільної сумісної власності подружжя.
Тобто з цього приходимо до висновку, що кредит при розлученні подружжя ділиться у разі:
Коли кошти за кредитним договором були взяті чоловіком або дружиною саме в період перебування в шлюбі.
Коли кредит був взятий одним з подружжя саме на користь сім’ї.
Коли кошти взяті в кредит були використані саме на сімейні потреби, а не на особисті потреби одного з подружжя.
Аналізуючи першу з трьох вищезазначених складових, які дозволяють розділити кредит між подружжям після розірвання шлюбу слід сказати, що в разі, коли боргове зобов’язання з’явилося в дружини або чоловіка до укладення шлюбу або було успадковано або взяте під час шлюбу, але за власним бажанням без урахування думки дружини – то такий кредит при розлученні подружжя не діляться і виплачувати його доведеться особі, яка його взяла.
По питанню – чи діляться борги по кредитах при розлученні, потрібно зауважити, що в переважній більшості випадків, коли банки видають кредити на великі суми фізичним особам, які складаються в шлюбному союзі (більшість це на покупку майна), то такі кредити або оформляються на обох з подружжя, кожен з яких стає співпозичальником, або інший з подружжя бере на себе обов’язки поручителя. Тобто це є фактом того, що чоловік і дружина повідомлені про те, що хтось із них взяв кредит і дав свою згоду на цю угоду. Це дає банкам гарантію, що взятий кредит в шлюбі після розлучення сімейної пари буде виплачений, оскільки чоловік і дружина несуть солідарну відповідальність і в майбутньому у одного з колишнього подружжя, не буде підстав для оскарження дій іншого.
Якщо з вищевказаним прикладом з банками більш-менш все ясно, то в разі, якщо гроші взяті в борг за договором позики в фізичної особи – не так все просто, і судова практика тут не однакова.
За більш детальною інформацією Ви можете звернутись до відділу «Надвірнянське бюро правової допомоги» за тел.: 2-80-51; 050-71-91-048.
Надвірнянське бюро правової допомоги
Івано-Франківського місцевого центру
з надання БВПД