Фото без описуОзимі культури та багаторічні трави знаходяться у стані зимового спокою, їхня перезимівля відбувається задовільно.

«Великий мороз» - це оздоровлення природи, своєрідна фітосанітарна чистка полів щодо регулювання популяції комах і гризунів. Сніговий покрив захистив озимину від холоду.

Різке похолодання та значне зниження температури повітря були не сприятливими для життєдіяльності популяції мишоподібних гризунів, активного розвитку їх не відмічалося, чисельність не збільшилася.

За даними моніторингу, проведеного спеціалістами управління фітосанітарної безпеки Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області, встановлено, що в посівах озимих зернових культур та озимого ріпаку заселення мишоподібними гризунами становить 1-3 жилих колоній на гектар, в них 2-6 жилих нір на 15-65% обстежених площ.

Наразі незначне збільшення чисельності шкідника спостерігалось у посівах багаторічних трав, та неорних землях де не проводились захисні заходи. Так, на 85, максимально 100% обстежених площ обліковували 2-5, (Городенківський, Снятинський райони) жилих колоній на гектар, з 3-6 жилими норами в кожній.

В подальшому загроза підвищення чисельності та шкідливості мишоподібних гризунів, передусім в озимині, ймовірна в разі стійкого снігового покриву, під яким за наявності достатньої кількості корму гризуни продовжують розмноження. За установлення навіть нетривалого поліпшення умов життя, завдяки біологічній особливості до високої плодючості та спроможності до швидкої зміни фізіологічного стану, популяція гризунів поступово буде відновлювати свою чисельність.

Нагадуємо, якщо на 1 га посівів щільність мишоподібних гризунів досягає 3-5 і більше жилих колоній, то необхідно негайно приступити до їх знищення. Найефективнішим і найекономічнішим способом боротьби з гризунами є застосування родентицидів дозволених до використання на основі діючих речовин бродіфакум, бромадіолон, флокумафен, або з біопрепаратів Бактеронцид, Бактоцид, Родента БІО. Біопрепарат Бактеронцид-гель призначений для самостійного виготовлення зернових принад (гель - 1 л на 10 кг принади по 3-5 г в нору).

Взимку в разі низької ефективності зернових принад слід
використовувати аміачну воду (150-200 г у нору з наступним
притоптуванням), що обумовлює практично 100% смертність гризунів.

За результатами відбору монолітів озимих зернових культур для визначення життєздатності рослин та їх відрощування, в тому числі і за експрес-методами, що був проведений спеціалістами управління фітосанітарної безпеки (Галицький, Рогатинський, Снятинський райони) в кінці січня, встановлено:  93 відсотки рослин знаходяться в доброму стані, 7 відсотків в задовільному.

Рослини перебувають у фазах 3-й листок – кущення. Рослини озимих культур мають добру регенераційну здатність при їх відрощуванні. Відсоток живих рослин становить 100%.

Рослини озимого ріпаку - 89% знаходяться в доброму стані, 11% рослин ослаблені. Низькі температури повітря частково пошкодили надземну листкову масу ріпаку, проте точка росту залишилась живою.

В подальшому стан посівів озимих культур буде залежати від кліматичних умов, які будуть утримуватися на протязі зимового періоду.

В господарствах здійснюється фітосанітарний нагляд за посівами озимих зернових, ріпаку та багаторічних трав.