Договір емфітевзису як альтернатива оренді землі
Емфітевзис – це право користування чужою земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб, яке посвідчується договором між власником земельної ділянки і особою, яка виявила бажання користуватися цією земельною ділянкою. Емфітевзис земельної ділянки регулюється Земельним кодексом України (стаття 102-1) та главою 33 Цивільного кодексу України (статті 407-412).
Таким чином, за договором власник земельної ділянки передає іншій особі право користування земельною ділянкою, зберігаючи щодо неї право власності. Суть емфітевзису полягає в тому, що власник передає землекористувачу право володіння та користування земельною ділянкою сільськогосподарського призначення, зберігаючи за собою право розпорядження нею.
Строк договору емфітевзису. Як правило, емфітевзис укладається на невизначений строк або ж є довгостроковим (максимальний строк договору визначений лише у випадку, якщо об’єктом договору є землі державної або комунальної власності, і становить 50 років).
Не встановлений також і мінімальний строк договору емфітевзису (як уже згадувалося, у випадку оренди землі сільськогосподарського призначення мінімальний строк оренди становить 7 років).
Розмір та періодичність оплати за договором емфітевзису. Розмір плати, її форма, умови, порядок та строки її виплати встановлюються договором емфітевзису. На відміну від договору оренди землі, розмір плати за договором емфітевзису не залежить від нормативної грошової оцінки землі. Оплата може здійснюватися як періодично, так і разовим платежем, або ж за будь-яким іншим принципом, визначеним сторонами. На відміну від договору оренди землі, законодавчо не встановлені межі розміру оплати за договором емфітевзису.
Особливі умови договору емфітевзису. Поряд з очевидними перевагами емфітевзису над договором оренди землі, цей правовий інститут має і свою специфіку: на відміну від договору оренди землі, емфітевзис може відчужуватися іншій особі землекористувачем (власник земельної ділянки має переважне право на купівлю емфітевзису). Якщо за договором оренди землі сторони можуть бути замінені лише за спільною згодою (крім встановлених законодавством випадків), орендар має право передавати землю в суборенду
лише якщо це передбачено в договорі оренди, то у випадку укладення договору емфітевзису землевласник, якщо землекористувач використовує землю за цільовим призначенням і не погіршує характеристик земельної ділянки, має достатньо обмежені засоби впливу на користування землекористувачем земельною ділянкою. Варто також зазначити, що емфітевзис може передаватися землекористувачем у спадок.
Підстави припинення емфітевзису. Підставами припинення права користування чужою земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб (емфітевзис) відповідно до Цивільного та Земельного кодексів України є:
- Поєднання в одній особі власника земельної ділянки та землекористувача;
- Закінчення терміну, на який було надано право користування
- Відчуження земельної ділянки приватної власності для суспільних потреб чи з мотивів суспільної необхідності;
- Невикористання земельної ділянки для забудови у разі користування чужою земельною ділянкою для забудови протягом трьох років;
- Припинення дії договору, укладеного у рамках державно-приватного партнерства (щодо договорів емфітевзису та суперфіцію, укладених у рамках такого партнерства);
- Рішення суду.
Отримати додаткові консультації з цього питання та інших правових питань Ви можете звернувшись до відділу «Надвірнянське бюро правової допомоги» за адресою: м. Надвірна , вул. Грушевського, 18, тел.: 2-80-51; 050-71-91-048. Єдиний телефонний номер системи безоплатної правової допомоги 0-800-213-103 (безкоштовно).
Надвірнянське бюро правової допомоги
Івано-Франківського місцевого центру
з надання БВПД