Здоровий сон: 12 підказок для здорового сну
Сон відіграє життєво важливу роль у підтримці нашого фізичного здоров’я, психічного благополуччя та загальної якості життя. Якість і тривалість сну значно впливають на велику кількість аспектів нашого повсякденного життя, включаючи соматичне здоров’я та харчову поведінку. Нестача якісного сну може загострити наявні психічні розлади, такі як тривога та депресія, і ускладнити подолання стресів. Порушення сну також може призвести до перепадів настрою, дратівливості та труднощів з концентрацією уваги.
Що можна зробити для покращення сну?
- Дотримуйтеся режиму сну. Лягайте спати і прокидайтеся кожен день в один і той же час. Заводьте будильник, щоб лягати спати вчасно. Ми часто заводимо будильник на ранок, щоб не проспати, але не робимо цього самого, щоб нагадати собі, що пора вирушати в ліжко. Якщо з дванадцяти наведених тут підказок ви запам'ятаєте одну і будете користуватися тільки нею, то нехай нею стане саме ця.
- Займатися спортом здорово, але тільки не пізно ввечері. Постарайтеся займатися фізичними вправами щонайменше тридцять хвилин майже кожен день, але не пізніше ніж за дві-три години до сну.
- Уникайте кави і нікотину. Після чашки кави після обіду вам буде важче заснути вночі. Нікотин також надає збудливу дію, і у курців сон часто буває дуже поверхневим.
- Не вживайте алкоголем перед сном. Можливо, чарочка перед сном або неміцний алкогольний напій допоможуть вам розслабитися, але регулярне вживання алкоголю відніме у вас швидкий сон і зробить сон набагато менш глибоким.
- Уникайте рясної їжі і напоїв пізно ввечері. Можна злегка перекусити, але щільна вечеря може викликати порушення травлення, яке завадить нормальному сну. А велика кількість рідини, випита ввечері, може викликати часті нічні пробудження для відвідування туалету.
- По можливості уникайте прийому ліків, які відкладають або порушують ваш сон. Деякі ліки прописуються при серцевих захворюваннях, для нормалізації тиску або боротьби з нападами астми, як і деякі безрецептурні препарати та рослинні засоби від кашлю, застуди або алергії, можуть порушити модель сну.
- Не лягайте подрімати після 15:00. Можливо, цей короткий сон у другій половині дня компенсує вам недосип, але вночі вам буде важче заснути.
- Розслабтеся перед сном. Не перевантажуйте ваш день, не залишаючи часу для відпочинку. Розслаблення, таке як читання або слухання музики, має стати частиною вашого вечірнього ритуалу перед сном.
- .Прийміть гарячу ванну перед сном. Зниження температури тіла після ванни може допомогти вам відчути сонливість, а сама ванна допоможе розслабитися і підготуватися до сну.
- Затемніть спальню, зробіть її прохолодною і вільної від гаджетів. Позбавтеся від усього, що може відволікати вас від сну, - шуму, яскравого світла, незручною ліжку або занадто високої температури. Сон покращиться, якщо в спальні буде прохолодно. Телевізор, телефон або комп'ютер в спальні можуть вас відволікати і позбавляти такого необхідного сну.
- Забезпечте правильну сонячну освітленість. Денне світло - ключовий фактор регуляції моделі сну. Постарайтеся виходити на вулицю під природне освітлення принаймні на тридцять хвилин кожен день. Якщо можливо, прокидайтеся з сонцем або використовуйте вранці дуже яскраве світло. Експерти в сфері сну рекомендують: якщо у вас є проблеми з засинанням, вранці протягом години перебувайте при сонячному світлі і вимикайте світло перед тим, як лягати спати.
- Не лежіть в ліжку, якщо довго не вдається заснути. Якщо ви лежите в ліжку без сну більше двадцяти хвилин або починаєте відчувати тривогу або занепокоєння, встаньте і займіться чимось розслаблюючим, поки не відчуєте сонливість. Страх не заснути може погіршити труднощі з засинанням.