C:UsersUserDesktopРисунок1.png

 

Зимовий сезон – це час, коли погода починає різко змінюватися. Насамперед, це пов’язано зі зниженням температури повітря, зменшенням кількості сонячних днів, підвищеною вологістю або, навпаки, сухістю повітря. 

У цей період наша імунна система піддається справжній перевірці на міцність. Адже, саме вона щодня захищає наш організм від – вірусів, бактерій, паразитів та грибків та інших патогенів.

Ознаки та причини послаблення імунітету

На ослаблення імунного захисту можуть вказувати такі ознаки:

  • постійна втома (внаслідок хронічного стресу та/або поганого сну, наприклад);
  • повільне загоєння/одужання, підвищений ризик зараження;
  • інфекції, що повторюються (наприклад, цистит або ГРВІ).

 

 Фактори, які негативно впливають на імунітет:

1.Вік. У немовлят на грудному вигодовуванні імунний захист розвивається завдяки антитілам матері. Потім формується власний імунітет, проте з віком вроджені та адаптивні реакції поступово стають менш ефективними.

2.Спосіб життя. Куріння, алкоголь та наркотики знижують імунітет. Хронічний стрес та недостатній сон дерегулюють імунні реакції й таким чином суттєво послаблюють захист організму. Інтенсивна фізична активність може послабити захисну систему, тому рекомендуються помірні фізичні навантаження.

3.Неповноцінне харчування, позбавлене важливих вітамінів і мікроелементів, також може згубно позначитися на захисних механізмах.

 

  Існують дієві та прості способи для зміцнення імунітету:

1.Дотримання гігієни. Мийте руки з милом перед приготуванням їжі та після відвідування вбиральні; прикривайте рот і ніс під час чхання та кашлю хустинкою або ліктем; забезпечуйте чистоту ран, порізів та інших поверхневих травм; не чіпайте рани, які гояться, і не видавлюйте прищі, щоб уникнути поширення інфекції.
 

2.Вакцинація. Нині це важливий спосіб захисту від інфекцій з підтвердженою високою ефективністю. Щеплення рекомендовано більшості дітей та дорослих. Коли вакциновано 90% чи більше людей, утворений вакцинацією імунітет зупиняє поширення хвороби. Також колективний імунітет захищає немовлят, невакцинованих людей чи осіб з ослабленою імунною системою, яким не можна робити щеплення.
 

3.Відмова від паління. Паління порушує баланс імунних реакцій та знижує здатність чинити опір інфекціям. 

4.Обмеження вживання алкоголю. Надмірне вживання алкоголю пригнічує активність імунного захисту.

5.Підтримка оптимальної маси тіла. Надмірна маса тіла негативно впливає на захист проти інфекцій та потенціює розвиток інших захворювань органів та систем людини. Водночас і надто низька маса тіла також спричиняє знижену здатність організму захищатися від патогенів.

6.Підтримка фізичної активності. Помірна фізична активність може покращувати функціонування імунної системи. Це пов’язано не лише з потенційним зниженням маси тіла, а й кращою оксигенацією тканин, тренуванням серцево-судинної та дихальної систем.

7.Збалансоване харчування Як і для будь-якої іншої системи організму, для імунітету важливим є надходження вітамінів, мікроелементів і поживних речовин з їжею. У період хвороби імунна система потребує додаткової підтримки. Зокрема, вітамінів С, D3 та цинку, які лікарі часто призначають пацієнтам для підтримки імунітету.

8.Уникати стресу та недосипання. Хронічний стрес підвищує рівень гормонів надниркових залоз, що порушують взаємодію між компонентами імунної системи та активність окремих її компонентів, знижуючи її захисні властивості.Подібну дію має і скорочення часу сну. Людині потрібно спати 7 – 9 годин на добу для того, щоб імунна система могла зберігати свої захисні функції у нормі.

 

Тому, щоб зменшити ризик захворювання, зверніть увагу в першу чергу на здоровий спосіб життя. Він вкрай необхідний для нормального функціонування імунної системи, яка працює на захисті нашого здоров’я.

 

©ДЕРЖАВНА УСТАНОВА «ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОБЛАСНИЙ ЦЕНТР КОНТРОЛЮ ТА ПРОФІЛАКТИКИ ХВОРОБ МОЗ УКРАЇНИ»- https://www.ses.if.ua/