ДО УВАГИ ГРОМАДЯН

З настанням теплих весняних днів багато людей вдаються до спалювання сухої трави та інших рослинних залишків на своїх ділянках. Проте обмаль людей знають, що ця, на перший погляд, невинна дія, може мати серйозні наслідки як для екології, так і для людського здоров’я.
Шкода для довкілля:
· Знищення ґрунтового шару: Ґрунт – це складна екосистема, що формується протягом багатьох років. Спалювання рослинних залишків руйнує цю екосистему, знищуючи органічні речовини та корисні мікроорганізми. Це призводить до виснаження ґрунту, зниження його родючості та ерозії.
· Забруднення повітря: При спалюванні сухої трави виділяється велика кількість шкідливих речовин, таких як чадний газ, окиси азоту, діоксини та інші канцерогени. Ці речовини забруднюють атмосферу, що негативно впливає на здоров’я людей, тварин та рослин.
· Знищення біорізноманіття: Спалювання сухої трави знищує місця існування багатьох комах, птахів та інших тварин. Це призводить до порушення екосистем та зменшення біорізноманіття.

Небезпека для людей:
· Ризик виникнення неконтрольованих пожеж: Спалювання сухої трави може легко вийти з-під контролю та призвести до масштабних пожеж, які можуть загрожувати житловим будинкам, господарським будівлям та лісовим масивам.
· Загострення респіраторних захворювань: Дим, що виділяється при спалюванні трави, містить багато шкідливих речовин, які можуть викликати загострення хронічних захворювань дихальної системи, а також алергічні реакції.
· Отруєння: Спалювання деяких видів рослин, наприклад, борщівника Сосновського, може призвести до отруєння людей та тварин.
Альтернативні методи утилізації рослинних залишків:

· Компостування: Компостування – це процес перетворення органічних речовин на цінне добриво. Це безпечний та екологічний спосіб утилізації рослинних залишків.
· Мульчування: Рослинні залишки можна використовувати для мульчування ґрунту. Це допоможе зберегти вологу, запобігти ерозії ґрунту та сповільнює ріст бур’янів.
· Переробка: Деякі види рослинних залишків, наприклад, гілки та дерев’яні обрізки, можна використовувати для виготовлення компосту та опалення будівель.

Одночасно інформуємо, що відповідно до  Закону України «Про внесення змін до Кримінального кодексу України щодо посилення відповідальності за злочини проти основ національної безпеки України в умовах дії режиму воєнного стану» та статті 113 Кримінального кодексу України, спалювання сухої рослинності під час воєнного стану розцінюється як диверсія з метою ослаблення держави, яка спричинена вибухами, підпалами або іншими діями. Тож за недотримання вимог законодавства недобросовісним громадянам загрожує не лише адміністративна, а й кримінальна відповідальність.

Звертаємось до усіх громадян з проханням дотримуватись правил пожежної безпеки в умовах природного довкілля, не спалювати суху траву та залишки рослинності, не провокувати таким чином виникнення пожеж, котрі можуть завдати чимало шкоди людям, державі та довкіллю.