Всесвітній день поліомієліту
Поліомієліт – це гостре інфекційне захворювання, яке викликає поліовірус. Перебіг хвороби характеризується ураженням центральної нервової системи, з виникненням парезів і паралічів. У 5% хвороба закінчується летально, в основному через порушення дихання при паралічі дихальної мускулатури.
Небезпечні ускладнення поліомієліту – пневмонія, міокардит, важкі шлунково-кишкові розлади з кровотечею.
Як передається поліомієліт
Поліовірус поширюється від людини до людини через фекалії та слину, найчастіше - через брудні руки, заражену їжу та воду.
Захворіти на поліомієліт може кожна невакцинована людина - і дитина, і дорослий. Але найбільш сприйнятливі до вірусу поліомієліту діти у віці до 5 років.
Симптоми поліомієліту
Інкубаційний період після зараження людини поліовірусом може тривати від 4 до 35 днів, після чого може розвинутися поліомієліт. При цьому прояви хвороби можуть бути різними:
- Грипоподібні симптоми — лихоманка, головний біль, біль у животі й горлі, нудота і блювання — протягом кількох днів може проявлятися один чи кілька з них. За такої форми хвороби, яка виникає у 25% випадків, вірус розповсюджується найактивніше, залишаючись непомітним через схожість з симптомами грипу.
- Рухові розлади — сильний біль у вражених м’язах і рухові розлади аж до повного паралічу, який може розвинутися за кілька годин. Параліч може вразити ноги, руки, плечі, груди, живіт, обличчя.
Профілактика поліомієліту
Вакцинація - єдиний надійний спосіб запобігти поліомієліту. Шістьох доз вакцини достатньо, щоби сформувався імунітет до поліомієліту до кінця життя. Згідно з Календарем профілактичних щеплень, оптимальний час для введення вакцин:
- 1 щеплення - 2-й місяць життя дитини (інактивована поліомієлітна вакцина (ІПВ));
- 2 щеплення - 4-й місяць (інактивована поліомієлітна вакцина (ІПВ));
- 3 щеплення - 6-й місяць (оральна поліомієлітна вакцина (ОПВ));
- 4 щеплення - 18-й місяць (оральна поліомієлітна вакцина (ОПВ));
- 5 щеплення - 6 років (оральна поліомієлітна вакцина (ОПВ));
- 6 щеплення - 14 років (оральна поліомієлітна вакцина (ОПВ)).
Безкоштовна вакцинація проти поліомієліту проводиться у вашого сімейного лікаря чи педіатра в державних медичних закладах, а також приватних, що уклали договори із Національною службою здоров’я України.
Єдиний шлях застерегти своїх дітей від наслідків поліомієліту - це вакцинація.