Фото без опису

Змінено підходи до визначення кола осіб, які мають право на отримання довідки ВПО.

До 1 серпня таке право мали особи, які після 24 лютого 2022 р. перемістилися з території

адміністративно-територіальної одиниці, на якій проводяться бойові дії та яка визначена в рамках

Програми “єПідтримка” http://surl.li/ewfjg , а саме: м. Київ, Волинська, Донецька,

Дніпропетровська, Житомирська, Запорізька, Київська, Луганська, Миколаївська, Одеська, Сумська, Харківська, Херсонська та Чернігівська області.

З 1 серпня - це особи, які вимушено перемістилися з територій, на яких ведуться бойові дії, або з тимчасово окупованих РФ територій відповідно до Переліку Мінреінтеграції  http://surl.li/elqjk  , щодо яких не визначено дати завершення бойових дій (припинення можливості бойових дій) або тимчасової окупації РФ.

ВАЖЛИВО! Тобто до 1 серпня до уваги брався Перелік Програми “єПідтримка”, з 1 серпня - Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих РФ.

Розширено коло осіб, які мають право на отримання довідки ВПО, це:

1.діти, які народилися у ВПО;

2.студенти, які навчаються в закладах професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої освіти, які перемістилися з територій, на яких ведуться бойові дії, або територій, тимчасово окупованих РФ http://surl.li/elqjk (за умови, що, не визначено дати завершення бойових дій (припинення можливості бойових дій) або тимчасової окупації РФ);

3.особи, у яких внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією РФ проти України, зруйноване або непридатне для проживання житлове приміщення.

Як бачимо, законодавець нарешті чітко визначив становище дітей, народжених у ВПО та студентів, щодо яких складалася неоднозначна практика, а також уточнено ще одну категорію - особи, житло яких зруйноване або непридатне для проживання внаслідок війни.

Це означає, що люди, які втратили помешкання від ракетних ударів, наприклад, у Львові, Вінниці, Хмельницькому чи інших населених пунктах, які не віднесені до територій бойових дій чи тимчасово окупованих, також мають право на отримання довідки ВПО.

Регламентовано порядок відмови від довідки ВПО

Так, якщо внутрішньо переміщена особа/законний представник такої особи:

1.повернулися до покинутого місця проживання,

2.виїхали за кордон на постійне місце проживання

3.хочуть відмовитися від довідки:

вони зобов’язані повідомити про такі обставини:

орган соціального захисту населення,

уповноважену особу виконавчого органу місцевої ради,

через ЦНАП за місцем обліку,або

надіслати заяву поштою або електронно поштою (за можливості - з накладенням ЕЦП),

через Портал Дія або мобільний застосунок Дія протягом 3-ох календарних днів після прибуття.

Заява про відмову від довідки ВПО повинна містити:

1.дату видачі та номер довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи,

2.номер або серію (за наявності) паспорта громадянина України, АБО

3.іншого документа, що підтверджує право на постійне проживання в Україні (для іноземців та осіб без громадянства) АБО

4.свідоцтва про народження,

5.реєстраційний номер облікової картки платника податків (крім осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків),

6.унікальний номер запису в Єдиному державному демографічному реєстрі (за наявності).

Сектор Надвірнянське бюро правової допомоги

відділу безоплатної правової допомоги