Фото без описуПісля введення в Україні воєнного стану нових масштабів набув процес зміни назв населених пунктів, районів у містах, вулиць та інших об’єктів, які пов’язані із державою-агресором. У багатьох громадян виникли питання, що робити із документами, оформленими на "старі" назви.

На сьогоднішній день нормативно-правовими актами, які врегульовують ці правовідносини ( Закон № 1382-IV, Закон № 1871-IX, Закон № 5492-VI, Порядок декларування та реєстрації місця проживання (перебування), затверджений Постановою КМУ № 265 від 07.02.2022, Положення про паспорт, Постанова КМУ № 302) не встановлено обов’язку для громадян змінювати свій паспорт чи вчиняти будь-які інші дії при перейменуванні вулиці, за якою вони зареєстровані.

Відповідно до законодавства, відомості про зареєстроване або задеклароване місце проживання (перебування) особи зберігаються у Єдиному державному демографічному реєстрі (ЄДДР).

Згідно пункту 26 Порядку, у разі прийняття рішення про зміну нумерації будинків, перейменування географічних об’єктів, населених пунктів, адміністративно-територіальних одиниць, зміни в адміністративно-територіальному устрої в порядку, встановленому законом, вносяться зміни до реєстру територіальної громади із збереженням попередніх даних про дату реєстрації/декларування місця проживання (перебування) із подальшим внесенням такої інформації до відомчої інформаційної системи ДМС та ЄДДР.

Окрім того, до паспорта громадянина України, який виготовлений у формі картки, взагалі не вноситься інформація щодо місця проживання (перебування) особи (ч.7 ст.21 Закону № 5492-VI). Ця інформація також не вноситься і до: паспорта громадянина України для виїзду за кордон, дипломатичного та службового паспорта, посвідчення моряка та члена екіпажу, посвідчення водія, посвідках на тимчасове та постійне проживання Водночас, інформація про місце проживання вказується у тимчасовому посвідченні громадянина України а також посвідченні біженця.

Таким чином, оскільки зміна назви вулиці не є зміною реєстрації місця проживання (а в цьому випадку особа, зобов’язана протягом 30 календарних днів після прибуття до нового місця проживання/перебування задекларувати або зареєструвати його), громадянин може у будь-який зручний для себе час внести зміни до паспорта у формі книжечки під час обміну паспорта чи зміни прізвища. У разі, якщо громадянин має паспорт у формі картки, то інформація про його місце проживання (перебування), у разі перейменування вулиці, змінюється автоматично у ЄДДР на підставі інформації, поданої органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування.

Внесення змін до правовстановлюючих документів

Законодавство ( Закон № 1952-IV та Порядок) також не передбачає обов’язку для власників вносити зміни до документа про право власності на нерухоме майно, якщо перейменували вулицю, на якій розміщена така нерухомість. Мова йде про: договір купівлі-продажу; договір дарування; свідоцтва про право власності; свідоцтва про право на спадщину. Водночас, власник нерухомого майна завжди має право звернутися до органу державної реєстрації прав на нерухоме майно із заявою про внесення змін.

ВАЖЛИВО! Насьогодні на практиці така можливість відсутня технічно. Тому у разі відчуження нерухомого майна до пакету документів потрібно додати рішення уповноваженого органу про перейменування.

 

Сектор Надвірнянське бюро правової допомоги

відділу надання безоплатної правової допомоги

Івано-Франківського місцевого центру

з надання БВПД