Радіаційна аварія — подія, внаслідок якої втрачено контроль над ядерною установкою, джерелом іонізуючого випромінювання, і яка призводить або може призвести до радіаційного впливу на людей та навколишнє природне середовище, що перевищує допустимі межі, встановлені нормами, правилами і стандартами з безпеки (ст. 1 Закону України «Про використання ядерної енергії та радіаційну безпеку» від 08.02.1995 № 39/95-ВР).

 Радіаційний вплив на людину полягає в порушенні життєвих функцій органів кровотворення, нервової системи, шлунково-кишкового тракту й розвитку променевої хвороби під впливом іонізуючих випромінювань. Залежно від дози опромінення, проникаючої радіації чи радіоактивних речовин загальна гамма зовнішнього опромінення спричиняє у людей і тварин гостру променеву хворобу. Вона може бути від легкого до надзвичайно важкого ступеня. Обсяг і характер захисних заходів у разі радіаційної небезпеки зазвичай встановлюють штаби цивільного захисту. Проте населення повинно знати й вміти застосовувати засоби захисту від радіації, дотримувати правил і норм поведінки на радіоактивно зараженій місцевості.

Як діяти у разі загрози та раптового виникнення радіаційної небезпеки

У випадку загрози виникнення :

1. Якщо оголошений небезпечний стан, не панікуйте, слухайте повідомлення.

 2. Попередьте сусідів, надайте допомогу інвалідам, дітям та людям похилого віку.

3. Дізнайтеся про час і місце збору для евакуації.

4. Зменшіть проникнення радіаційних речовин у квартиру (будинок): щільно зачиніть вікна та двері, вентиляційні отвори (люки), щілини заклейте.

 5. Підготуйтеся до можливої евакуації: упакуйте у герметичні пакети та складіть у валізу документи, цінності й гроші, предмети першої необхідності, ліки, мінімум білизни та одягу, запас консервованих продуктів на 2–3 доби, питну воду.

Як діяти у разі радіаційної небезпеки

Як евакуювати працівників офісів у разі пожежі

6. Підготуйте найпростіші засоби санітарної обробки, як-от мильний розчин для рук.

7. Перед виходом із приміщення від’єднайте всі споживачі електричного струму від електромережі, вимкніть газ та воду.

У випадку раптового виникнення

 1. Якщо отримали повідомлення про радіаційну небезпеку, надіньте протигаз або респіратор, а за їх відсутності — ватно-марлеву пов’язку. Ідіть у захисну споруду. Якщо захисна споруда далеко, залишайтесь у приміщенні.

 2. Уникайте паніки. Слухайте повідомлення органів влади з питань надзвичайних ситуацій. 3. Зменшіть можливість проникнення радіаційних речовин до приміщення — виконайте герметизацію.

 4. Проведіть йодну профілактику. Як діяти у разі радіаційної небезпеки Як правильно провести йодну профілактику та мінімізувати вплив радіації на організм

5. Уточніть місце початку евакуації. Попередьте сусідів, допоможіть дітям, інвалідам і людям похилого віку. Вони підлягають евакуації в першу чергу.

6. Швидко зберіть необхідні документи, цінності, ліки, продукти, запас питної води, найпростіші засоби санітарної обробки та інші необхідні вам речі, у герметичну валізу.

7. Перед виходом з будинку вимкніть джерела електро-, водо- й газопостачання, візьміть підготовлені речі, надіньте протигаз (респіратор, ватно-марлеву пов’язку), верхній одяг (плащ, пальто, накидка), гумові чоботи.

8. Після того, як прибули на нове місця перебування, проведіть дезактивацію засобів захисту, одягу, взуття і санітарну обробку шкіри на спеціально обладнаному пункті або самостійно.

 

Засоби захисту у зоні радіаційного забруднення

Для захисту органів дихання потрібно використовувати: респіратор типу «пелюсток»; респіратори Р-2, У-2К (для дорослого населення); ватно-марлеві пов’язки; маски від пилу ПТМ-1 з тканини; протигази.

Щоб уникнути ураження шкіряних покровів, використовуйте плащі з капюшонами, накидки зі щільної тканини або поліетиленової плівки, комбінезони, гумове взуття, рукавиці, а за наявності — захисний спеціальний одяг. Житло, джерела води, продукти харчування Усі вікна в домі закрийте плівкою, вхідні двері обладнайте м’якими шторами. Закрийте димоходи, вентиляційні отвори (люки). Килимові доріжки й килими зверніть. М’які меблі накрийте чохлами, столи накрийте плівкою або клейонкою. Перед вхідними дверима поставте ємність з водою і поруч розстеліть килимок. Водорозбірні колонки обладнайте наметами. Продукти зберігайте у скляній тарі або поліетиленових пакетах, у холодильниках.

Радіаційна небезпека та особиста гігієна

Щоб попередити або послабити дію на організм радіоактивних речовин:

 •  обмежте перебування на відкритій території, використовуйте засоби індивідуального захисту (респіратор, пов’язку, плащ, гумові чоботи);
 •  коли виходите з приміщення;
 •  не роздягайтесь, коли перебуваєте на відкритій території, не сідайте на землю, не паліть;
 • вимийте водою або витріть мокрою ганчіркою взуття перед входом у приміщення, верхній одяг витрусіть і почистіть вологою щіткою, дотримуйте правил особистої гігієни, ретельно мийте руки з милом перед їжею;
 •  робіть щоденне вологе прибирання з мийними засобами в усіх приміщеннях, що призначені для перебування людей;
 • харчуйтеся тільки в закритих приміщеннях;
 • вживайте воду тільки з перевірених джерел;
 • не пийте воду з відкритих джерел s з мереж водопостачання після офіційного оголошення радіаційної небезпеки. Колодязі накрийте; вживайте в їжу лише продукти, що зберігалися у зачинених приміщеннях (консервацію) і не зазнали радіоактивного забруднення;
 •  не вживайте овочі, які росли на забрудненому ґрунті; не пийте молоко від корів, які пасуться на забруднених пасовиськах;
 • не купайтесь у відкритих водоймах до перевірки ступеня їх радіоактивного забруднення;
 • не збирайте в лісі ягоди, гриби й квіти.