Фото без описуВідділ контролю в сфері насінництва та розсадництва Головного управління  Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області звертає увагу сільгоспвиробників області, що сьогодні в засобах масової інформації, в тому числі в мережі Інтернет зустрічаються оголошення, в яких рекламують до продажу сорти сільськогосподарських культур, стійких до тих чи інших груп гербіцидів.

Дана інформація викликає підозру в тому, що ці сорти можуть бути створені на основі генетично модифікованих організмів (ГМО).

В даний час використання генетично модифікованих організмів регулюється Законом України «Про державну систему біобезпеки при створенні, випробуванні, транспортуванні та використанні генетично модифікованих організмів».

Цим законом передбачено заборону на промислове виробництво та введення в обіг ГМО, а також продукції, виробленої  із  застосуванням ГМО, до їх державної реєстрації (стаття 15) та ввезення  на  митну  територію України ГМО, а також продукції, виробленої із застосуванням ГМО, до їх державної реєстрації, за винятком таких, що призначені для науково-дослідних цілей або державних апробацій (випробовувань) (стаття 16).

Відповідно до Порядку державної реєстрації генетично модифікованих організмів сортів сільськогосподарських рослин у відкритій системі, затвердженого постановою КМУ від 23.07.2009 р. № 808 «Деякі питання проведення апробації (випробування) та реєстрації генетично модифікованих організмів сортів сільськогосподарських рослин», державну реєстрацію генетично модифікованих організмів сортів сільськогосподарських рослин проводить Мінагрополітики. Пунктом 8 Порядку, передбачено, що інформація, яка міститься у Державному реєстрі генетично модифікованих організмів сортів сільськогосподарських рослин у відкритій системі розміщується на офіційному веб-сайті Мінагрополітики та регулярно публікується у засобах масової інформації.

Слід зазначити, що на сьогодні інформація про реєстрацію генетично модифікованих організмів сортів сільськогосподарських рослин у відкритій системі на сайті Міністерства аграрної політики та продовольства України відсутня. Тому, використання сортів сільськогосподарських культур, створених на основі генетично модифікованих організмів в відкритих системах є незаконним.

У зв’язку з вищевказаним, рекомендуємо перед придбанням насіння сільськогосподарських рослин обов’язково звернути увагу на наявність сортів, що пропонуються до реалізації, в Державному реєстрі сортів рослин придатних до поширення в Україні, перевірити наявність та чинність сертифікатів що засвідчують сортові та посівні якості насіння, звірити дані занесені до супровідних документів з даними що нанесені на етикетки якими марковано пакування з насінням.

Це дасть змогу в певній мірі пересвідчитись, що насіння яке ви купуєте не є генетично модифікованим, оскільки дія ЗУ «Про насіння і садивний матеріал» не поширюється на обіг насіння і садивного матеріалу генетично модифікованих організмів (рослин), і відповідно, вищеназвані документи, які передбачені даним законом, видаються лише на сорти рослин які не є генетично модифікованими.

Також перевірити наявність ГМО в складі насіння, яке ви купуєте, можливо шляхом відбору проб від партій насіння та подальшої їх перевірки в лабораторіях, що акредитовані на визначення наявності або відсутності генетично модифікованих організмів.

Відбір проб від партій насіння (зерна) проводиться за Методикою відбирання проб насіння (зерна) для перевірки відповідності сорту критеріям заборони до поширення в Україні (затверджена Наказом Мінагрополітики України від 30.12.2008 р. № 907). Методика поширюється на призначене для сівби насіння сільськогосподарських культур, а також на товарне зерно. Методика не поширюється на насіння бавовнику, арахісу, буряку цукрового, картоплі, ефіроолійних, квіткових, лікарських рослин та декоративних порід.

Згідно методики від партії насіння (зерна) уповноважені особи щупами (циліндричними, конусними, мішковими) відбирають точкові проби розміри та кількість яких визначають, виходячи з розміру середньої проби, яку необхідно отримати та норм відбирання які зазначені в методиці.

Пересвідчившись в однорідності всіх точкових проб, їх об'єднують і ретельно перемішують. Якщо отримана проба за масою відповідає середній, її вважають такою. Якщо об’єднана проба більша то середню пробу виділяють з об'єднаної, послідовно зменшуючи її до розмірів згідно з графою 3 додатка А методики. Середню пробу вміщують у паперовий пакет або тканинну торбинку, заклеюють, зав'язують або зашивають і етикетують.

На випадок арбітражного аналізування насіння, призначеного для продажу, одночасно відбирають дублікат першої проби з позначкою «Дублікат». Зберігають її у тому ж самому приміщені, що й партію насіння або в аналогічних умовах.

Відбирання середніх проб оформляють актом у двох примірниках: один залишають власникові насіння, другий – супроводжує проби, направлені в лабораторію для перевірки наявності чи відсутності ГМО.

Наголошуємо, статтею 18 Закону України «Про державну систему біобезпеки при створенні, випробуванні, транспортуванні та використанні генетично модифікованих організмів» передбачено, що порушення вимог цього Закону і прийнятих на його основі нормативно-правових актів тягне за собою цивільну, адміністративну, дисциплінарну або кримінальну відповідальність згідно із законом. В тому числі відповідальність несуть особи, які винні у використанні незареєстрованих ГМО або продукції, отриманої з їх використанням (за винятком науково-дослідних цілей).