Особи, які постраждали від домашнього насильства, мають право безоплатно отримати всі види правових послуг!!!

Дата: 24.11.2021 09:30

Домашнє насильство - діяння (дії або бездіяльність) фізичного, сексуального, психологічного або економічного насильства, що вчиняються в сім’ї чи в межах місця проживання або між родичами, або між колишнім чи теперішнім подружжям, або між іншими особами, які спільно проживають (проживали) однією сім’єю, але не перебувають (не перебували) у родинних відносинах чи у шлюбі між собою, незалежно від того, чи проживає (проживала) особа, яка вчинила домашнє насильство, у тому самому місці, що й постраждала особа, а також погрози вчинення таких діянь (статтяЗакону України "Про запобігання та протидію домашньому насильству") .

Домашнє насильство, у свою чергу, поділяється на такі види:

1. економічне насильство - форма домашнього насильства, що включає умисне позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна, коштів чи документів або можливості користуватися ними, залишення без догляду чи піклування, перешкоджання в отриманні необхідних послуг з лікування чи реабілітації, заборону працювати, примушування до праці, заборону навчатися та інші правопорушення економічного характеру;

2.психологічне насильство - форма домашнього насильства, що включає словесні образи, погрози, у тому числі щодо третіх осіб, приниження, переслідування, залякування, інші діяння, спрямовані на обмеження волевиявлення особи, контроль у репродуктивній сфері, якщо такі дії або бездіяльність викликали у постраждалої особи побоювання за свою безпеку чи безпеку третіх осіб, спричинили емоційну невпевненість, нездатність захистити себе або завдали шкоди психічному здоров’ю особи;

3. сексуальне насильство - форма домашнього насильства, що включає будь-які діяння сексуального характеру, вчинені стосовно повнолітньої особи без її згоди або стосовно дитини незалежно від її згоди, або в присутності дитини, примушування до акту сексуального характеру з третьою особою, а також інші правопорушення проти статевої свободи чи статевої недоторканості особи, у тому числі вчинені стосовно дитини або в її присутності;

4.фізичне насильство - форма домашнього насильства, що включає ляпаси, стусани, штовхання, щипання, шмагання, кусання, а також незаконне позбавлення волі, нанесення побоїв, мордування, заподіяння тілесних ушкоджень різного ступеня тяжкості, залишення в небезпеці, ненадання допомоги особі, яка перебуває в небезпечному для життя стані, заподіяння смерті, вчинення інших правопорушень насильницького характеру.

Спеціальні заходи щодо протидії домашньому насильству

Терміновий заборонний припис виноситься кривднику уповноваженими підрозділами органів Національної поліції України у разі існування безпосередньої загрози життю чи здоров’ю постраждалої особи з метою негайного припинення домашнього насильства, недопущення його продовження чи повторного вчинення.

Терміновий заборонний припис виноситься строком до 10 діб.

Обмежувальний припис – встановлюється в судовому порядку захід тимчасового обмеження прав чи покладення обовязків на особу, яка вчинила домашнє насильство, спрямований на  забезпечення безпеки постраждалої особи.

Обмежувальний припис видається на строк від одного до шести місяців.

Основні правила подолання домашнього насильства

• Не грайте роль жертви і не дозволяйте принижувати свою гідність.

• Беріть на себе відповідальність за своє життя та змінюйте модель своєї поведінки.

• Чітко визначте для партнера межі, за які ви більше не дозволите йому переходити.

• Не залишайте безкарними дії домашнього насильника-викликайте поліцію, фіксуйте тілесні ушкодження.

• Не бійтеся і не соромтеся звернутись  по допомогу до сусідів, рідних, друзів та фахівців.

• Не будьте пасивними починайте протидіяти насильству вже зараз_ проконсультуйтесь з юристами психологами, соціальними організаціями

Надвірнянське бюро правової допомоги

Івано-Франківського місцевого центру