Товари, що не підлягають обміну (поверненню)
Стаття 9 Закону України «Про захист прав споживачів» https://bit.ly/3jU5rjV (далі – Закону) передбачає право споживача обміняти непродовольчий товар належної якості на інший аналогічний (або повернути його у магазин) протягом 14 днів, не рахуючи дня купівлі, якщо більш тривалий термін не оголошений продавцем.
Обмін товару належної якості провадиться, якщо він не використовувався і якщо збережено його товарний вигляд, споживчі властивості, пломби, ярлики, а також розрахунковий документ, виданий споживачеві разом з проданим товаром.
Однак, обміняти (повернути) можна не будь-який товар.
Кабінет Міністрів України затвердив перелік товарів належної якості, що не підлягають обміну або поверненню (Постанова КМУ від 19.03.1994 № 172) https://bit.ly/3bBgfyW.
Перелік товарів належної якості, що не підлягають обміну (поверненню) включає в себе:
- продовольчі товари, лікарські препарати та засоби, предмети сангігієни;
- непродовольчі товари:
- фотоплівки, фотопластинки, фотографічний папір;
- корсетні товари;
- парфюмерно-косметичні вироби;
- пір’яно-пухові вироби;
- дитячі іграшки м’які;
- дитячі іграшки гумові надувні;
- зубні щітки;
- мундштуки;
- апарати для гоління;
- помазки для гоління;
- розчіски, гребенці та щітки масажні;
- сурдини (для духових музичних інструментів);
- скрипічні підборіддя;
- рукавички;
- тканини;
- тюлегардинні і мереживні полотна;
- килимові вироби метражні;
- білизна натільна;
- білизна постільна;
- панчішно-шкарпеткові вироби;
- товари в аерозольній упаковці;
- друковані видання;
- лінійний та листковий металопрокат, трубна продукція, пиломатеріали, погонажні (плінтус, наличник), плитні матеріали (деревноволокнисті та деревностружкові плити, фанера) і скло, нарізані або розкроєні під розмір, визначений покупцем (замовником);
- аудіо-, відеокасети, диски для лазерних систем зчитування із записом;
- вироби з натурального та штучного волосся (перуки);
- товари для немовлят (пелюшки, соски, пляшечки для годування тощо);
- інструменти для манікюру, педикюру (ножиці, пилочки тощо);
- ювелірні вироби з дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення та напівдорогоцінного каміння.
Цей перелік є вичерпним.
Продавець не має права відмовити в обміні (поверненні) товару, що не включений до переліку, якщо він відповідає всім вимогам, передбаченим статті 9 Закону (збережений товарний вигляд, пломби, ярлики, є розрахунковий документ та ін.).
При розірванні договору купівлі-продажу розрахунки із споживачем провадяться виходячи з вартості товару на час його купівлі. Гроші, сплачені за товар, повертаються споживачеві у день розірвання договору, а в разі неможливості повернути гроші у день розірвання договору – в інший строк за домовленістю сторін, але не пізніше ніж протягом 7 днів.
Нагадаємо, що для отримання правових консультацій Ви можете звернутися до відділу «Надвірнянське бюро правової допомоги» що знаходиться за адресою: м. Надвірна, вул. Грушевського, 18, тел. (03475) 2-80-51, (050) 71-91-048.
Інформацію про всі центри з надання безоплатної вторинної правової допомоги можна переглянути за посиланням: https://www.legalaid.gov.ua/tsentry/
Також детальну інформацію щодо отримання безоплатної правової допомоги можна дізнатися, зателефонувавши за номером «гарячої лінії» системи безоплатної правової допомоги 0 800 213 103 (цілодобово та безкоштовно у межах України зі стаціонарних та мобільних телефонів).
Надвірнянське бюро правової допомоги
Івано-Франківського місцевого центру
з надання БВПД