Фото без описуСпадкування в Україні здійснюється за заповітом або за законом.

Спадкування за законом має місце:

  • у разі відсутності заповіту;
  • визнання його недійсним;
  • неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом;
  • у разі неохоплення заповітом усієї спадщини.

Спадкоємці за законом закликаються до спадкування у порядку черговості. Черговість спадкоємців залежить від ступеня споріднення їх зі спадкодавцем.

Відповідно до ч. 2 ст. 1258 Цивільного кодексу України кожна наступна черга одержує право на спадкування у разі відсутності спадкоємців попередньої черги, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини або відмови від її прийняття, крім випадків зміни черговості одержання права на спадкування.

Статтями 1261-1265 Цивільного кодексу України передбачено П'ЯТЬ черг спадкування за законом, які у визначеному законодавством порядку закликаються до спадкування почергово.

Зверніть увагу, в межах однієї і тієї самої черги спадкоємці спадкують майно померлого у рівних частках.

  • У ПЕРШУ ЧЕРГУ право на спадкування за законом мають:

?? діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті;

?? другий з подружжя;

  • батьки.
  • У ДРУГУ ЧЕРГУ право на спадкування за законом мають:

?? рідні брати та сестри спадкодавця;

?? його баба та дід як з боку батька, так і з боку матері.

Брати і сестри є спадкоємцями померлого, незалежно від того є вони повнорідними (мають обох спільних батьків) чи неповнорідними (мають спільного батька або спільну матір). Але не успадковують один після одного зведені брати і сестри, якщо вони не мають спільних батьків.

  • У ТРЕТЮ ЧЕРГУ право на спадкування за законом мають:

?? рідні дядько та тітка спадкодавця.

  • У ЧЕТВЕРТУ ЧЕРГУ право на спадкування за законом мають:

?? особи, які проживали зі спадкодавцем однією сім'єю не менш як П'ЯТЬ років до часу відкриття спадщини.

 

Кваліфікуючою ознакою віднесення осіб до четвертої черги спадкоємців є проживання претендентів на спадок однією сім'єю зі спадкодавцем.

Згідно зі статті З СК України сім'ю становлять особи, які спільно проживають, пов'язані спільним побутом, мають взаємні права та обов'язки. Сім'я виникає на основі шлюбу, кровного споріднення, усиновлення, а також на інших підставах, не заборонених законом, і таких, що не суперечать моральним засадам суспільства.

Стаття 1264 ЦК захищає права тих осіб, яких спадкодавець вважав членами своєї сім'ї і котрі проживали з ним впродовж досить тривалого часу (5 років), ведучи спільне господарство, надаючи допомогу одне одному.

Особа, яка претендує на спадщину, має довести, що проживала зі спадкодавцем однією сім'єю (мала спільне господарство, витрати тощо) і що це тривало не менш як 5 років до часу відкриття спадщини. Це можуть бути свідчення сусідів чи інших членів сім'ї, документи, які підтверджують спільне проживання та спільні витрати, тощо.

  • У П'ЯТУ ЧЕРГУ право на спадкування за законом мають інші родичі

спадкодавця до шостого ступеня споріднення включно, причому родичі ближчого ступеня споріднення усувають від права спадкування родичів подальшого ступеня споріднення. Ступінь споріднення визначається за числом народжень, що віддаляють родича від спадкодавця.

Також у п'яту чергу право на спадкування за законом одержують утриманці спадкодавця , які не були членами його сім'ї.

Статтею 1259 ЦК України передбачено можливість ЗМІНИ ЧЕРГОВОСТІ одержання права на спадкування, а саме:

По - перше, черговість одержання спадкоємцями за законом права на спадкування може бути змінена нотаріально посвідченим договором заінтересованих спадкоємців, укладеним після відкриття спадщини. Цей договір не може порушити прав спадкоємця, який не бере у ньому участі, а також спадкоємця, який має право на обов'язкову частку у спадщині.

По - друге, фізична особа, яка є спадкоємцем за законом наступних черг, може за рішенням суду одержати право на спадкування разом із спадкоємцями тієї черги, яка має право на спадкування, за умови, що вона:

?? протягом тривалого часу опікувалася,

?? матеріально забезпечувала,

?? надавала іншу допомогу спадкодавцеві,

?? який через похилий вік, тяжку хворобу або каліцтво був у безпорадному стані.

Спадкоємці за усною угодою між собою, якщо це стосується рухомого майна, можуть змінити розмір частки у спадщині когось із них. Спадкоємці за письмовою угодою між собою, посвідченою нотаріусом, якщо це стосується нерухомого майна або транспортних засобів, можуть змінити розмір частки у спадщині когось із них.

 

Нагадаємо, що для отримання правових консультацій Ви можете звернутися до відділу «Надвірнянське бюро правової допомоги» що знаходиться за адресою: м. Надвірна, вул. Грушевського, 18, тел. (03475) 2-80-51, (050) 71-91-048.

 

Надвірнянське бюро правової допомоги

Івано-Франківського місцевого центру

з надання БВПД