Фото без описуДискримінація за ознакою статі – це ситуація, за якої особа та/або група осіб за ознаками статі, які були, є та можуть бути дійсними або припущеними, зазнає обмеження у визнанні, реалізації або користуванні правами і свободами або привілеями в будь-якій формі, встановленій Законом України «Про засади запобігання та протидії дискримінації в Україні», крім випадків, коли такі обмеження або привілеї мають правомірну об’єктивно обґрунтовану мету, способи досягнення якої є належними та необхідними.

Відповідно до закону, жінкам і чоловікам слід надавати рівні права та можливості у роботі, просуванні по службі, навчанні та спорті.

Дискримінація за ознакою статі буває як пряма, так і непряма.

Пряма дискримінація демонструється як намір дискримінувати певну стать. Наприклад, при призначенні кандидата на певну посаду (яка не включає конкретні завдання, що виконуються чоловіками), роботодавець відмовляється наймати жінку і розглядається на цій посаді лише на початку чоловічої статі.

Вплив політики чи конкретних заходів призводить до непрямої дискримінації. Це трапляється тоді, коли згідно з формально нейтральним правилом люди однієї статі знаходяться у невигідному становищі порівняно з людьми іншої статі. Прикладом є критерій кар’єрного зросту для певної професії, що означає, що набагато більше жінок, ніж чоловіків, можуть бути виключені з конкурсу.

Формами дискримінації також є:

 -   підбурювання до дискримінації;

 -  пособництво у дискримінації;

 -  утиск.

Залежно від обставин, що виникають внаслідок дискримінації за ознакою статі, особа має право подати заяву про захист порушених прав до Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини.

Якщо під час вчинення дискримінації за ознакою статі буде виявлено адміністративне чи кримінальне правопорушення, поліція повинна захистити порушене право.

Потерпілий від дискримінації за ознакою статі може звернутись за захистом свого порушеного права до суду та має право на відшкодування матеріальних збитків та моральної шкоди, завданих їй унаслідок дискримінації за ознакою статі.

Щоб отримати правову допомогу, жертви гендерної дискримінації мають право звернутися до центрів безоплатної вторинної правової допомоги.

Нагадаємо, що для отримання правових консультацій Ви можете звернутися до Івано-Франківського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги, що знаходиться за адресою: м. Івано-Франківськ, вул. Франка, 4, тел. (0342) 559-067, (096) 138-82-89.

Також детальну інформацію щодо отримання безоплатної правової допомоги можна дізнатися, зателефонувавши за номером «гарячої лінії» системи безоплатної правової допомоги 0 800 213 103 (цілодобово та безкоштовно у межах України зі стаціонарних та мобільних телефонів).

 

Статтю підготовлено волонтеркою Івано-Франківського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Маргаритою Гриценко.

 

#ПравоваДопомога #ІваноФранківськийМЦзНБВПД #ВолонтерБПД