З метою визначення фактичного стану матеріально-технічної бази харчоблоків закладів освіти в грудні 2019 року спеціалісти Головного управління  Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області провели паспортизацію всіх 620 харчоблоків закладів загальної середньої освіти.

Результати паспортизації показали основні проблемні питання харчоблоків.  Так, потребували:

- капітального ремонту – 32% шкільних харчоблоків,

- поточного ремонту  –  60 % харчоблоків,

- ремонту системи водопостачання та каналізації – 32 % харчоблоків,

- ремонту вентиляційних систем –  64 % харчоблоків,

- нового технологічного обладнання –  73 % харчоблоків,

- холодильного обладнання –  55 % харчоблоків,

- забезпечення столовим та кухонним посудом –  53 % харчоблоків.

Для зміцнення матеріально-технічної бази харчоблоків закладів освіти Івано-Франківської області потреба в коштах становила  близько 50 млн. грн.

Згідно розпорядження КМУ від 27.11.2019 р. №1106-р, в рамках освітньої субвенції на 2020 рік з державного бюджету було виділено 400 мільйонів гривень для покращення матеріально-технічної бази харчоблоків закладів загальної середньої освіти.

В Івано-Франківській області розмір виділених коштів складав 15,5 млн. грн. Окрім того з місцевих бюджетів на 2020 рік було виділено 11 млн. грн.

Звертаємо увагу: виділені в 2020 році кошти лише на 50% покривали потребу усіх коштів, що необхідні для приведення матеріально-технічної бази до нормативної.

В 2020 році закладами загальної середньої освіти освоєно 14 млн. 869 тис. грн.. (96%) з освітньої субвенції та 8 млн. 630 тис грн.. з місцевих бюджетів (74%) і проведено модернізацію 95 шкільних харчоблоків області, а саме:

- капітальний ремонт – 8  харчоблоків;

- поточний ремонт – 18 харчоблоків;

- заміну інженерних комунікацій – на 6 харчоблоках;

- оновлення технологічного обладнання  – 42 харчоблоків;

- оновлення холодильного обладнання – 16 харчоблоків;

- ремонт вентиляційних систем – 4 харчоблоків;

• придбано кухонний посуд – для 2 харчоблоків .

Найбільше коштів виділено на модернізацію харчоблоків ліцею № 23 ім.Р.Гурика м.Івано-Франківська, Долинського ліцею №7 Долинської ТГ, Снятинського ліцею ім. В.Стефаника (по 400 тис.грн.).

Крім того, значні об’єми робіт із модернізації за кошти освітньої субвенції та місцевого бюджету проведено в таких навчальних закладах області:

- Старобогородчанський ліцей Старобогородчанської ТГ,

- Росільнянський ліцей Дзвиняцької ТГ,

- Манявський НВК Солотвинської ТГ,

- Іваниківський ліцей Богородчанської ТГ,

- Галицький ліцей ім. Я.Осмомисла,

- Бурштинська ЗОШ № 2,

- Верхнянський ліцей Верхнянської ТГ,

- Брошнівська гімназія та Брошнів-Осадський ліцей Брошнівської ТГ,

- Болехівський ліцей №1 «Академічний».

Щоб з’ясувати результати роботи органів місцевого самоврядування  в частині модернізації харчоблоків закладів загальної середньої освіти, в травні-червні 2021 р. спеціалісти Головного управління Держпродспоживслужби провели моніторинг стану їх матеріально-технічної бази і встановили, що :

- потребують капітального ремонту – 169 (28%) харчоблоків;

- потребують поточного ремонту – 340 (56%);

- потребують заміни інженерних мереж (водопровідно-каналізаційних) – 177 (29%) харчоблоків;

- потребують оновлення технологічного обладнання – 397 (65,5%) харчоблоків;

- недостатньо забезпечені холодильним обладнанням – 311 (51,3%) харчоблоків;

- потребують ремонту вентиляційної системи – 382 (63%) харчоблоків;

- недостатньо кухонного та столового посуду – 315 (52%) харчоблоків;

- не забезпечені якісною питною водою – 47 (7,8%) харчоблоків.

Звертаємо увагу: в 2021 році територіальні громади області заклали лише 3 млн. 665 тис. грн. для покращення матеріально-технічної бази харчоблоків закладів загальної середньої освіти, що недостатньо для приведення її до нормативних вимог.

Жодних коштів на ремонт харчоблоків в 2021 році не виділили:

-  Білоберізька сільська громада,

-  Верховинська селищна громада,

-  Зеленська сільська громада,

-  Більшівцівською селищною громадою,

-  Бурштинська міська громада,

-  Галицька міська громада,

-  Дубовецька сільська громада,

-  Загвіздянська сільська громада,

-  Ямницька сільська громада,

-  Єзупільська селищна громада,

-  Брошнів-Осадська селищна громада,

-  Дубівська сільська громада,

-  Перегінська селищна громада,

-  Отинійська селищна громада,

-  Гвіздецька селищна громада,

-  П’ядицька сільська громада,

-  Яремчанська міська громада,

-  Пасічнянська сільська громада.

Діти в навчальних закладах проводять значну частину свого життя. Тож надзвичайно важливо створити для них безпечне середовище.

А модернізація обладнання харчоблоків покращить технологічні процеси приготування страв, забезпечить належну гігієнічність посуду, сприятиме переходу до здорового харчування школярів.