Фото без описуВідповідно до  Сімейного кодексу України батьки зобов’язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття, а саме до 18 років.

Окрім того, чинне законодавство зобов’язує сплачувати аліменти на повнолітню дитину до досягнення нею 23 років за умови, що та потребує матеріальної допомоги або продовжує навчання.

Проте, виникає ряд питань, щодо сплати аліментів та стягнення заборгованості по сплаті аліментів під час поширення пандемії коронавірусної хвороби COVID-19.

Відповідно до Сімейного кодексу України розмір аліментних зобов’язань батьки можуть визначити добровільно. В іншому випадку аліменти можна стягнути через суд.

Згідно з нормами Сімейного кодексу України, у разі виникнення заборгованості з вини особи, яка зобов’язана сплачувати аліменти за рішенням суду або за домовленістю між батьками, одержувач аліментів має право на стягнення неустойки (пені) у розмірі 1 % суми несплачених аліментів за кожен день прострочення, але не більше 100 % заборгованості.

Також слід зауважити, що у разі заборгованості зі сплати аліментів понад 4 місяці до платника аліментів можуть бути встановлені обмеження щодо виїзду за межі України, керування транспортними засобами, користування зброєю, права полювання. А у випадку ухилення від сплати аліментів понад шість місяців – кримінальна відповідальність аж до обмеження волі на строк до двох років.

Проте, відповідно до ч. 1 ст. 196 Сімейного кодексу України відповідальність за прострочення сплати аліментів настає в тому випадку, коли така заборгованість виникла з вини особи, яка зобов’язана сплачувати аліменти за рішенням суду.

Отже, враховуючи що під час карантину зросла кількість звільнень та змін в істотних умовах праці у вигляді «урізання» розміру заробітної плати та відправлення працівників у відпустку за власний рахунок, у платника аліментів можуть бути підстави для звільнення від відповідальності за несплату аліментів. Для цього платнику аліментів необхідно звернутися до суду із позовом про звільнення від сплати заборгованості, який повинен бути обґрунтований появою обставин, що мають істотне значення.

Тобто, карантин може бути підставою для перегляду розміру аліментів. Законодавець передбачив можливість збільшення або зменшення розміру аліментів за рішенням суду за позовом платника або одержувача аліментів у разі зміни матеріального або сімейного стану когось із них.

 

Важливо! Пандемія коронавірусної хвороби не є підставою для припинення зобов’язань зі сплати аліментів, але може бути підставою для перегляду їх розміру, а також звільнення від відповідальності за невиконання відповідного обов’язку.

 

Надвірнянське бюро правової допомоги

Івано-Франківського місцевого центру

з надання БВПД